دامنه چیست؟

برای اینکه دیگران محل کار یا زندگی شما را پیدا کنند، باید یک آدرس منحصر به‌فرد داشته باشید. وب‌سایت شما هم باید یک آدرس داشته باشد. منظور از دامنه یا دامین (به انگلیسی domain)، همان آدرس اینترنتی است. همان آدرس‌هایی که برای باز کردن یک سایت در اینترنت وارد می‌کنید. برای مثال، آدرس اینترنتی سایت ما هم mahestanweb.ir است

زمانی که شما قصد دارید مستقیماً به یک سایت مراجعه کنید، دامنه آن سایت را در نوار بالای مرورگر خود وارد می‌کنید. مانند تصویر زیر.

چند نکته در مورد دامنه ها

اولین چیزی که باید بدانید این است که دامنه‌ها شامل دو بخش است:

  1. نام دامنه: این اسمی است که شما برای سایت خودتان انتخاب می‌کنید. برای انتخاب نام ، شما هیچ محدودیتی ندارید. تنها نکته این است که نامی که انتخاب می کنید باید سرهم باشد. البته شما می‌توانید کلمات را با خط فاصله () از هم جدا کنید. 
  2. پسوند: در اینترنت پسوندهای گوناگونی برای ثبت دامنه وجود دارند. هر کدام از این پسوندها، معنی مشخصی دارند. مثلا، پسوند ir به معنی آن است که سایت شما ایرانی است. پسوند com مخفف commerce است و به معنای این است که سایت شما تجاری است. سایر پسوندها نیز هر کدام معنایی برای خود دارند.

ما در بخش قبلی سایت خود را برای شما مثال زدیم. همانطور که گفتیم، نام دامنۀ سایت ما mahestanweb و پسوند آن هم ir است.

هر دامنه‌ای، منحصر به فرد است و مشابه ندارد

دامنه‌ها به صورت سالیانه خریداری می‌شوند

خرید دامنه به صورت سالیانه است. این یعنی زمانی که شما یک دامنه را ثبت می‌کنید ، برای مدت زمان مشخصی این کار را انجام می‌دهید. یعنی مثلاً برای ۱ سال یا چند سال آن را خواهید داشت و پس از گذشت این دوره، اگر دوباره ان را تمدید نکنید، دیگران می‌توانند این دامنه را برای خود تصاحب کنند.

, , , , , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    آخرین دیدگاه‌ها

      بایگانی